Законодавчі зміни щодо сплати ЄСВ

За період березня-травня поточного року Верховною радою України прийнято ряд законів, якими вносяться тимчасові (пов’язані із поширенням коронавірусної хвороби) та постійно діючі законодавчі зміни щодо сплати внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ).

Зокрема, Верховною радою України було прийнято Закони України від 17.03.2020 року №533-IX та від 30.03.2020 року №540-IX, якими тимчасово, за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року звільняють від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за себе:

  • фізичні особи - підприємці, в т.ч. які перебувають на спрощеній системі оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність;
  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

У вказаних періодах та для перелічених категорій осіб не застосовуються вимоги про сплату мінімального страхового внеску, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді.

Одразу слід зазначити, що 13.05.2020 року прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким продовжено дію податкових пільг та спрощених адміністративних процедур до закінчення карантину, а фізичних осіб – підприємців та самозайнятих осіб звільнено від сплати ЄСВ за період з 1 по 31 травня 2020 року.

Вищезазначеним особам залишили право за власним рішенням нарахувати, обчислити та сплатити ЄСВ за періоди березня - травня 2020 року в загальному порядку. Але тоді інформацію про сплачені суми ЄСВ зазначають у звітності з ЄСВ за звітний період.

Так само, за періоди березня-травня 2020 року не застосовуються штрафні санкції:

  • за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;
  • за неповну сплату або несвоєчасну сплату суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховують ЄСВ (авансових платежів);
  • за несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів.

Також упродовж березня-травня 2020 року платникам ЄСВ не нараховують пеню, а вже нараховану пеню за ці періоди спишуть.

На період із 18 березня по 31 травня 2020 року діє мораторій на документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.

13 травня 2020 року прийнято Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо усунення дискримінації за колом платників).

Законом удосконалено норми чинного законодавства України щодо нарахування та сплати ЄСВ особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Законом, зокрема, внесено зміни до статей 4 та 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а саме:

  • доповнено перелік осіб, звільнених від сплати ЄСВ, особами, які провадять незалежну професійну діяльність якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю. Такі особи зможуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • звільнено осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, від сплати за себе ЄСВ за умови взяття їх на облік як фізичних осіб-підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно в якості фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;
  • скасовано зобов’язання для фізичних осіб-підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності), осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та членів фермерського господарства сплачувати мінімальний розмір ЄСВ у разі відсутності діяльності, тобто за місяці, у яких не було отримано доходу (прибутку).

Значний професійний досвід дозволяє Адвокатському бюро «Мартинюк Євген» ефективно вирішувати для суб’єктів підприємництва та приватних осіб спірні питання податкової сфери, надавати кваліфікований юридичний супровід процесу оскарження рішень контролюючих органів, представляти інтереси клієнта в судах усіх інстанцій з різних питань податкового права.